Chrońmy nasze firmy, chrońmy nasz majątek

Mamy kryzys, jak poważny i długi tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że prowadzenie działalności gospodarczej stało się krytycznie trudne, a to oznacza poważne problemy dla kilku milionów Polaków. Polski system Prawa Gospodarczego nie jest doskonały  nawet w sytuacji normalnej. Trzeba mieć pieniądze żeby upaść, zrestrukturyzować lub sanować swoją firmę. Bez pieniędzy umieranie przedsiębiorstwa to męka. W sytuacji kryzysu gospodarczego walka o przeżycie to walka o wszystko. 

Niestety wielu przedsiębiorców nie ma wystarczającego doświadczenia i wiedzy jak utrzymać się na powierzchni. System Prawa Gospodarczego w Polsce jest stosunkowo skomplikowany, a przewlekłość postępowań to główne zagrożenie dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą. Jednak Państwo gwarantuje przedsiębiorcom określoną pomoc w sytuacji zagrożenia niewypłacalnością. Klientom, którzy znaleźli się lub mogą znaleźć w trudnej sytuacji finansowej i którzy chcą zabezpieczyć lub uratować swoją firmę, swój majątek, swoją rodzinę przed skutkami takiej sytuacji, zarówno w kraju jak i zagranicą Prawo Gospodarcze określa możliwość i reguluje postępowania w sytuacjach kryzysowych takie jak restrukturyzacjęsanacjęupadłość. 

   Najbardziej korzystną formą restauracji prowadzonej działalności gospodarczej to restrukturyzacja, czyli określone postępowanie sądowe lub pozasądowe w celu zawarcia układu pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami. Po otwarciu postępowania przez sąd firma przedsiębiorcy otrzymuje ogólnie rzecz ujmując ochronę przeciw egzekucyjną na okres kilku, a nawet kilkunastu miesięcy, w trakcie których prowadzi się negocjacje z wierzycielami. Jeżeli nie dochodzi do układu można wnioskować o sanację, która jest do pewnego stopnia zmodyfikowaną restrukturyzacją. Wybór obydwu postępowań zależy od bieżącej sytuacji finansowej firmy i jej rokowań na przyszłość. W sytuacji trwałej utraty płynności finansowej istnieje obowiązek ogłoszenia upadłości dla zabezpieczenia roszczeń wierzycieli. 

    W określonych warunkach możliwe jest również wprowadzenie zarządu naprawczego firmyfinansowaniesprzedażprzeniesienie firmy za granicę, czy znalezienie zagranicznego partnera. Pamiętać jednak musimy, że każde działanie musi w określony sposób zabezpieczać interesy wierzycieli, nigdy zaś działać na ich szkodę.

   W związku z ogólną digitalizacją naszego życia i w sądach wprowadza się procedowanie on-line, jak np. od 1 grudnia 2021 roku utworzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości Krajowy Rejestr Zadłużonych, który jest m.in. platformą do składania wniosków on-line do sądów.Jednak jego działanie jest nadal dalekie od doskonałości, Ministerstwo deklaruje jego usprawnienie do końca 2022 roku.
Pamiętajmy, że zawsze istnieje szansa wyjścia nawet z najgorszego kryzysu. To co się dzieje obecnie i stanie w przyszłości będzie egzaminem dla wszystkich przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *