Mam licytację domu!!

Utrata domu to najgorsza ze wszystkich rzecz. Niestety dłużnicy tracą często mieszkania i domy zastawione na rzecz banków i innych instytucji, czy osób, od których pożyczyli pieniądze. W trakcie prowadzonej egzekucji z nieruchomości następuje wycena i oszacowanie nieruchomości. Możemy się oczywiście nie zgodzić z wyceną naszego domu, czy mieszkania i złożyć sprzeciw. Zyskamy dodatkowy czas, często 2-3 miesiące. Wycenę i oszacowanie przeprowadza biegły i to on otrzyma wynagrodzenie. Możemy się również nie zgodzić na wielkość tego wynagrodzenia go zaskarżyć. Kolejne tygodnie miną.

Pamiętajmy jednak, że te skargi i protesty jedynie przeciągną czas i tylko na chwilę oddalą widmo utraty domu czy mieszkania!

Musimy tutaj rozróżnić dwie kategorie dłużników, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Osoby prowadzące działalność gospodarcza mogą złożyć wniosek w sądzie o otwarcie postępowania ugodowego z wierzycielami, czyli restrukturyzację. Sędzia jak będzie widział możliwość spłaty przez taką osobę jej długów lub tylko ich części, to otworzy postępowanie i przez to zawiesi toczące się postępowania egzekucyjne, również te, gdzie komornik wyznaczył już datę licytacji nieruchomości. Stan zawieszenia będzie trwał aż do momentu zawarcia ugody w ramach postępowania restrukturyzacyjnego, a jak do ugody nie dojdzie, to można dalej wnioskować o postępowanie sanacyjne. Jedynym wyjątkiem są wierzyciele, którzy mają zastaw na nieruchomości, ale i tutaj można spróbować w ramach tego samego postępowania o czasowe wstrzymanie egzekucji.

Pamiętajmy, że nawet po sprzedaży naszego domu czy mieszkania w czasie licytacji, mamy jeszcze czas, żeby zaprotestować na etapie uprawomocnienia się przybicia ceny!!!

Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą przerwać egzekucję z nieruchomości jedynie ogłaszając upadłość konsumencką. Wprawdzie zasadą upadłości konsumenckiej jest to, że oddaje się cały majątek, czyli traci dom, czy mieszkanie, ale można spróbować np. po długim czasie, kiedy nasza nieruchomość jeszcze nie została sprzedana przez syndyka, umorzyć upadłość konsumencką. 

Pamiętajmy, że nawet po sprzedaży naszego ukochanego domu, czy mieszkania, nie zostaniemy z niego wyrzuceni (chyba, że mamy drugi dom, czy mieszkanie), musi nam być podstawiony lokal zastępczy, spełniający określone warunki!!Pamiętajmy, że prowadzenie działalności w licytowanym mieszkaniu, czy domy, to znaczy jeżeli mamy tam siedzibę naszej firmy, może znacząco utrudnić sprzedaż tej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *